Czym jest błąd? Czemu mamy do tego zazwyczaj negatywne nastawienie i nieprzyjemne skojarzenia? Na błędach przecież się uczymy, a do tego błędy mogą być źródłem inspiracji i zachęcić do tworzenia kreatywnych zadań. Jak zatem to wykorzystać do pracy z dzieckiem? Kreatywne błędy, czyli rozbudowujemy nasze słownictwo Wraz z uczniami/dzieckiem stwórzcie listę lektur, filmów lub gier, które byście polecili lub kategorycznie nie polecili innym. Jednakże zamiast prawidłowego tytułu zamieście jeden z wyrazów na zupełnie inny, np. zamiast powiedzieć "Pan Tadeusz" to zamieńcie na "Pan Respektus". W jaki sposób dobierać słowa? Poproś dziecko aby zastanowiło się co dla niego na chwilę obecną jest ważne, niech teraz wypisze wszystkie synonimy i wyrazy pokrewne. Kiedy lista jest gotowa te wyrazy należy wpleść w tytuły rekomendowanych pozycji (patrz obrazek poniżej - różowy). Znak zapytania to słowo które należy odgadnąć, w tym wypadku jest to "szacunek". W zależności w jakim wieku jest dziecko rzecz, która jest dla niego ważna może być zupełnie inne począwszy od zabawek, przyjaciół, jedzenia, po miłość, zrozumienie, wsparcie itp. Następnie napiszcie krótkie opowiadanie z tymi wyrazami. Możecie pracować w parach lub małych grupach. Pozostali muszą odkryć jakie są to słowa i przydzielić je do uczniów. To samo ćwiczenie sprawdzi się idealnie na zajęciach językowych (poniżej zielony obrazek). Tutaj ukryty mamy przymiotnik dziwny (weird, bizarre, odd, freakish, odd-looking). Następnie poprosiłabym uczniów o napisanie, krótkiego tekstu z tymi wszystkimi słowami. Osobiście prezentując to ćwiczenie, czyli pokazując najpierw gotową pracę jak wyżej później bym im powiedziała:
"You are going to prepare your own list of books or film. I know this exercise seems to be so weird. However bizarre things can help us to develop our creativity. So the more freakish your ideas are, the better for you. That is why, you shoudn't worry if anyone find you odd-looking doing this task. Just do your best!" Zamiast synonimów można też użyć słownictwo z całego działu, wówczas uczniowie wybierają słowa z jednej kategorii (warzywa, owoce, wygląd zewnętrzny, charakter, ubiór, przymiotniki, przysłówki itp.) i pozostali uczniowie muszą odgadnąć co to za kategoria i później napisać z nimi krótką wypowiedź. Możesz to zadanie utrudnić, wówczas dzielisz uczniów na grupy 3 osobowe, uczniowie w grupie prezentują swoje pozycje książkowe i na podstawie tych słów uczniowie wspólnie tworzą jeden tekst. Podczas jego czytania pozostali uczniowie szukają powtarzających się synonimów a następnie dopasować je do uczniów. Na początku jak wprowadzasz to ćwiczenie, dla ułatwienia możecie wszystkie zestawy książek powiesić na tablicy ;) Mam nadzieję, że podoba się wam pomysł na kreatywne błędy ;) Miłego tworzenia!
0 Comments
Jak zatem zacząć rozmowę o byciu dumnym ze swojej odmienności i inności? Do tego posłużę się przede wszystkim filmoterapią ale również i innymi formami arteterapii. Zapewne już znacie bo nie pierwszy raz wymieniam na swoim blogu nietuzinkową postać jaką jest Nick Vujicic. Tym razem jednak nie wykorzystam jego wystąpienia, w której przemawia do innych a krótkiego film z jego udziełem, pt.: "Cyrk motyli". Ten 20 minutowy film można obejrzeć z lektorem lub w wersji oryginalnej (j.ang) z napisami dlatego też nadaje się zarówno do wykorzystania w domu jak i również na godzinie wychowawczej a nawet na zajęciach językowych.
Odpowiedzi uczniów zostaw bez komentarza naprowadzającego czy też potwierdzającego ich wypowiedzi, gdyż wrócicie do niego na koniec zajęć.
Wracając do pytania, kto może stać za kolejną kurtyną to oglądając film pomyślałam sobie: "No tak, jest otyła kobieta i dziś uczniowie się wyśmiewają z otyłości swoich kolegów. Potem jest facet z tatuażami, uczniowie też wytykają palcami osoby wyglądające inaczej. Za kolejną kotarą na pewno jest ktoś z komórką w ręku". Niestety się myliłam, chociaż to byłoby niezłe zestawienie chorób cywilizacyjnych i tego co krytykujemy na co dzień. Następnie włącz film do 3:36 minuty. Zadaj uczniom następujące pytania: - Jak czuje się główny bohater? - Dlaczego tak się czuje? - Co spowodowało, ze tak się czuje? - Jak to może później wpłynąć na jego życie? Włącz film dalej do 4:31 minuty i zadaj uczniom te same pytania. Pokaż dalej krótki fragment filmu do 5:20min. Zapytaj co planuje bohater i zadaj ponownie te same pytania. W jaki sposób zmieniły się ich odpowiedzi, dlaczego to tak wpłynęło na bohatera? 3 krótkie chwili i 3 różne odczucia - dlaczego? Obejrzycie dalej fragment i zatrzymaj na 7:23 minucie. Powtórz pytanie właściciela cyrku i zapytaj uczniów: "A czemu przyjeżdżają?" Dlaczego tak naprawdę ludzie przyjeżdżają do cyrku? Wyśmiewać innych tak jak to pokazano na początku filmu czy po coś innego? Poproś uczniów aby ma razie zostało to pytaniem retorycznym i odpowiedzieli na nie tylko sobie. Obejrzycie film do 9:19 minuty i zadaj uczniom jeszcze raz pytanie - Dlaczego ludzie przychodzą do cyrku? Tym razem zachęć uczniów do głębszej dyskusji nad tym tematem. Obejrzyjcie już film do końca, następnie podziel uczniów na grupy 3-4 osobowe i rozdaj karty (pdf do pobrania poniżej) z następującymi pytaniami: - Czy Will z początku i końca filmu jest taki sam? Dlaczego? Który moment w filmie nakłonił go do zmiany? - Kto miał największy wpływ na zmianę Willa? Dlaczego? W jaki sposób pomógł Willowie się zmienić? Co by byłoby gdyby właściciel cyrku zachował się inaczej nad wodą i pomógł Willowi przez nią przejść? - Dlaczego Will powiedział przyjaciołom aby mu nie pomagali? - W jaki sposób cyrk pomógł jego mieszkańcom? - Kto może dołączyć do cyrku? - Czego metaforą jest cyrk i osoby w nim przebywające? - Dlaczego autor nadał filmowi tytuł "Cyrkowe motyle"?
Aby pomóc uczniom odpowiedzieć na ostatnie pytanie pokaż im ponownie zdjęcie klauna na pustkowiu i wyrastający słonecznik. Symbol motyla, jest tutaj pokazany za pomocą słonecznika. Trzeba czasu i wysiłku aby wyrosło nasze piękno. Nie ważne jest na jakiej ziemi zaczynamy (ziemia - nasze doświadczenia) i nie ważne za jakiego klauna nas uważają, najważniejsze jest aby wierzyć w siebie, podążać za marzeniami i się nie poddawać! Ostatnią formą zajęć jest wykonanie swojego magicznego pudełka. Każda jego strona prezentuje 4 elementy, które są ważne w naszym życiu i wpływają na nasz samorozwój. Zapytaj uczniów o te 4 elementy, które można zaobserwować w filmie, a są one następujące: cyrk, które ma dwojakie znaczenie gdyż może on symbolizować przyjaciół, z którymi się zżyliśmy albo pójść o krok dalej i porównać ich do rodziny. Kolejnym elementem jest chęć bycia inspiratorem, bycie docenionym, ważnym i zauważonym (chłopiec chciał być taki jak najsilniejszy człowiek, Willowi zabrakło tego aby ktoś i w nim zauważył jego wyjątkowość - na koniec filmu widać zachwyt publiczności po jego skoku do wody oraz chęć walki u chłopca, który chodził o kulach). Ostatnim elementem jest nasza własna walka, czyli to jak poradzimy sobie z własnymi słabościami oraz naciskiem innych, czy w to uwierzymy czy też nie. W filmie możemy wyróżnić następujący taki moment: Właściciel cyrku: Jak oni się ruszają, pełni sił, kolorów i wdzięku... Są zdumiewający. Ale ty? Przeklęty od urodzenia! Człowiek, jeśli w ogóle można Cię tak nazwać, który zraził do siebie samego Boga. Will: Przestań! Dlaczego mi to mówisz? Właściciel cyrku: Bo w to wierzysz. Gdybyś mógł tylko dostrzec piękno, które może powstać z popiołów.
Środek natomiast zostaw na wypełnienie swoimi talentami oraz większymi lub mniejszymi sukcesami. Takie pudełko powinno stać w widocznym miejscu, a na koniec roku szkolnego w swojej klasie lub w domu z dzieckiem co parę miesięcy takie pudełko wspólnie obejrzeć i przeczytać. Celebrujmy nasze sukcesy, poznajmy swoje sukcesy, dzielmy się pięknymi wspólnymi chwilami uwiecznionymi na zdjęciach i bądźmy dumni z tego kim jesteśmy <3
|
Archiwa
Luty 2024
Kategorie
|