Aby stworzyć swój własny dźwięk nie potrzebujesz instrumentów muzycznych. Do tego zadania mogą posłużyć rzeczy codziennego użytku, takie jak długopis, książka, klucze, a nawet wystarczy samo twoje ciało (tupanie, klaskanie, pukanie, nucenie itp. to też są dźwięki).
Drugim pomysłem na zastosowanie muzyki z dzieckiem jest wykorzystanie jej do opowiedzenia historii. Ważne jest aby nadać początek, rozwinięcie i koniec. Podkreślić moment kulminacyjny oraz czas rozwiązania problemu. Ważna jest głośność dźwięku, jej częstotliwość, powracanie, pauzy itp. Spróbuj zagrać to jak minął Ci dzień, a potem poproś aby dziecko/uczeń spróbowało sobie to zwizualizować oraz opowiedzieć daną historię. Nie jest ważne aby odgadnąć to co się wydarzyło ale spróbować zrozumieć to co przeżywa dana osoba, jakie emocje jej towarzyszyły danego dnia. Empatia jest tym czego w dzisiejszych czasach brakuje większości osób. Uczmy jej zatem już od początku.
Posłuchaj tego co gra twój kolega, jaki rytm wygrywa, dostosuj się do tego aby wejść w ten schemat i dodaj do niego coś od siebie. Następnie uczestnicy grupy mogą opowiedzieć jak się czuli w tym ćwiczeniu, co było dla nich łatwe a co trudne. Pozostałe grupy, czyli słuchacze, mogę powiedzieć jak odebrali te dźwięki, czy udało się grupie nawiązać kontakt. Wariacją tego ćwiczenia może być nadanie pewnych ról. Jeśli chcesz poruszyć jakiś problem albo po prostu chcesz ciekawie zacząć zajęcia tematyczne np z tematu dom, nadaj uczniom role, kto wygrywa dźwięk mamy, taty, dziecka, a może nawet i sąsiada albo dziadków. Co wygrali uczniowie, jakie emocje towarzyszą im przy danej roli? Muzyka wszystko pięknie pokazuje i jest świetnym materiałem do dalszych rozmów.
Terapia w której wykorzystuje się muzykę oraz dźwięki zaczyna być stosowana coraz częściej, ze względu na jej lecznicze walory. Dlaczego by też nie stosować jej w codziennym życiu? Muzyka jak i dźwięki są przecież swego rodzaju językiem do wyrażania własnych ekspresji i próbą zrozumienia innych. Dlatego też życzę Ci wielu dźwięków w swoim życiu, niech Cię ciągle inspirują i zachęcają do działania!
0 Comments
Czy nie jest tak, że muzyka jest z Tobą cały czas? Kiedy jesteś zły, włączasz muzykę aby się uspokoić lub wyrzucić emocje. Kiedy jesteś zadowolony, włączasz muzykę aby poczuć te pozytywne wibracje jeszcze bardziej. Muzyka to nie tylko radio i teledyski, ale muzyka i jej różne dźwięki są lekarstwem na nie jedno zło. Badania pokazują, że muzyka działa terapeutycznie: pozwala obniżyć lęk, otworzyć się na świat, poprawia samoocenę, rozwija kreatywność, a nawet pomaga przy bezsenności. Wykorzystywana muzyka w muzykoterapii nie jest wybraną od tak sobie pierwszą lepszą. Utwór wybrany przez terapeutę musi być przemyślany, zgadzać się ze środowiskiem uczestników zajęć oraz z ich stan emocjonalnym. Ważne jest aby muzyka nie posiadała słów, gdyż one nakierowują słuchacza do konkretnych myśli. Jeśli natomiast zdecydujesz się na utwór ze słowami, pamiętaj aby był to język obcy, którego uczestnicy zajęć nie znają.
Jednym ze sposobów pracy z muzykoterapią jest wykorzystanie gotowych utworów (np.: te podane powyżej), które posłużą jako pretekst do rozmowy. W jaki sposób można je wykorzystać?
3. Opowiadanie Ułóż historię do utworu. Kto jest bohaterem? Jaki on/a jest? Dlaczego jest taki? Jaki bohater ma problem? Czy ktoś mu pomógł? Jak problem został rozwiązany? Czy można było to rozwiązać inaczej?
Po więcej inspiracji na wykorzystanie muzykoterapii z dziećmi lub uczniami zapraszam za tydzień ;)
Dziadek i Babcia - starsi ludzie, według rodziców bardzo nam bliscy, ale jak widzą ich naprawdę nasze dzieci i uczniowie? Czy w ogóle znają, tak naprawdę znają swoich dziadków? Co lubią? Co robili gdy byli młodzi, a jak spędzają czas teraz?
Porozmawiajcie na forum o życiu dziadków, jak ono wygląda. Poproś uczniów aby każdy z nich naszkicował swoich dziadków, a nawet zrobił z nich karykatury wyszczególniając ich dobre cechy. Następnie w parach lub grupach 3 osobowych poproś uczniów o opowiedzenie o swoich dziadkach. Możesz również zapytać czy któryś z uczniów zechce opowiedzieć o swoich relacjach z dziadkami na forum klasy. Teraz pora na krótki filmik o życiu seniorów. Poproś aby w trakcie oglądania zastanowili się co im się podobało, co ich zaskoczyło w tym filmie i dlaczego? Zapytaj uczniów, czy według nich ci seniorzy są szczęśliwi? Dlaczego? Co mówią o swoich wnukach? W jaki sposób się o nich wypowiadają. Gdy już każdy chętny zabrał głos poproś uczniów aby teraz wcielili się w role swoich dziadków, że oni są nimi i żyją ich życiem, Zadaj im pytania retoryczne: Czy są szczęśliwi? Dlaczego? Co mówią o swoich wnukach (czyli o sobie samym)? W jaki sposób wypowiadają się na ich temat? Zapytaj czy któryś z uczniów chce opowiedzieć o swoich odczuciach? Zachęć uczniów do nakręcenia własnego filmiku tym razem z punktu widzenia wnuka lub wnuczki na temat swoich dziadków. Realizuj punkty tak jak w filmiku powyżej: 1) Przedstaw się 2) Opowiedz o swoich babciach i dziadkach 3) Jakie prezenty robią Ci dziadkowie? 4) Co robisz w wolnym czasie? Czy jest tam miejsce dla dziadków? *5) Czy byś coś zmienił/a w relacji ze swoimi dziadkami? Jeśli tak, to co? Dlaczego? *6) Co im życzysz z okazji zbliżającego się ich święta? Taki filmik byłby pięknym prezentem dla dziadków. Jest również pretekstem do rozmowy o relacjach z dziadkami jak i o tym że czas spędzony razem jest bezcenny i powinniśmy czerpać z niego jak najwięcej, a przede wszystkim mądrości życiowej, umiejętności cieszenia się z drobiazgów oraz docenienia drugiej osoby będącej obok.
Cieszmy się, że mamy bliskich wokół siebie, doceniajmy osoby starsze i to co mogą nam dać oraz nas nauczyć. Ważne jest aby dbać o relacje z rodziną, nie tylko tą najbliższą ale również z ciociami, wujkami jak i dziadkami oraz babciami. Należy uczyć szacunku do starszych, pamiętać o nich i o tym, że bez nich nas by nie było. Dlatego warto upamiętnić ten dzień i złożyć babci jak i dziadkowi życzenia, pokazać że się o nich pamięta i że są ważni w naszym życiu. Jak to można zrobić? O to kilka przykładów na celebrowanie tego dnia:
Aby zrobić taką kartkę potrzebujesz: - kartki z bloku technicznego - cienkiej igły - kolorowych nitek - można ozdobić również koralikami - duża gąbka Jak stworzyć taką kartkę? 1. Znajdź szablon, który Cię interesuje (jest ich wiele w internecie, wystarczy wpisać "haft matematyczny" 2. Wydrukuj szablon. Weź gąbkę połóż na nią kartkę z bloku technicznego a na nią szablon który wydrukowałaś. 3. Weź igłę i zrób dziury zgodnie ze wzorem. 4. Wybierz kolor nitki jaki ciebie interesuje i zacznij szyć :) 5. Wyszyty obrazek możesz nakleić na inną kolorową kartkę. B) filiżanka z herbatką od wnuczka/wnuczki
b) zrób zwykły portrecik dziecka i przyklej tak aby głowa wyła od sznurka. Wówczas tą zawieszkę przerzucamy poza filiżankę. 2. Zakładka do książki Jak wiadomo osoby starsze lubią czytać, czemu więc nie zrobić im zakładki do książki? :)
3) Zabawy w klasie Warto również poznać dziadków kolegów i koleżanek z klasy. Poproś swoich uczniów o przyniesienie zdjęcia babci i dziadka oraz przygotowanie krótkiej ich prezentacji. Warto również nagrać uczniów jak opowiadają o swoich dziadkach i później pokazać to dziadkom np na zebraniu lub spotkaniu z nimi. Gdy uczniowie przyniosą i opowiedzą o swoich dziadkach wówczas zawieszamy wszystkie zdjęcia na tablicy. Możesz z uczniami teraz zagrać w zgadnij kto. Jedna osoba wybiera postać, reszta grupy zadaje pytania typu: Czy to babcia/dziadek? Czy ma okulary? Czy ma krótkie włosy? itd. Gra kończy się gdy ktoś zgadnie o kogo chodzi. Można dać limit pytań aby utrudnić grę. Również uczniowie w parach między sobą mogą w to zagrać aby inni w tym czasie się nie nudzili. Tą grę również mogą zastosować nauczyciele języków obcych. Uczniowie ją kochają. Można w nią zagrać również w domu, wziąć zdjęcia dziadków dziecka, własnych dziadków jak i dziadków męża. Jednocześnie poznaje się drzewo genealogiczne swojej rodziny. źródło: http://gminazychlin.pl/18140-dzien-babci-i-dziadka-2/ Życzę wspaniałego Dnia Babci i Dziadka, niech poczują się tego dnia wyjątkowi i kochani! |
Archiwa
Luty 2024
Kategorie
|