Arteterapia w domu i w szkole
  • Blog
  • Webinaria
    • Kwadrans Arte - 3 edycja
    • Kwadrans z Gościem
    • Kwadrans Arte - edycja 1 i 2
  • SKLEP
    • Kursy, szkolenia >
      • Arteterapia cyfrowa
      • Arteterapia w edukacji
    • E-book
    • Książka
  • publikacje
  • Kongres OtwARTE
  • Opinie
  • O mnie
  • Kontakt
  • podziękowanie - cyfrowa arteterapia
  • WSPÓŁPRACA
"Nie ma nic w umyśle, czego by
przedtem nie było w zmysłach."

arystoteles

Na ringu bokserskim z PERFEKCJONIZMEM

9/29/2019

0 Comments

 
Ciekawi mnie ilu z was boryka się z problemem jakim jest PERFEKCJONIZM. Nie boję się użyć tutaj dosadnego określenia jakim jest "problem", ponieważ sama walczę z nim od lat i uwierzcie, że nie jest to łatwa walka. Zanim jednak przejdę do tego jak z nim można walczyć, warto się najpierw zastanowić skąd ten perfekcjonizm pojawił się w naszym życiu. 
Obraz

Moja historia jest dość prosta, jak wspomniałam we wcześniejszym wpisie pochodzę z dość sporej rodziny bo mam trójkę rodzeństwa (starszą siostrę i brata oraz również starszą siostrę bliźniaczkę). Mimo, iż twierdzi się, że najmłodsze dziecko ma najwięcej uwagi od całej rodziny to osobiście nie byłabym tak przekonana, może bycie bliźniakiem trochę odchodzi od tej reguły. W każdym razie, przechodząc do sedna, każde dziecko potrzebuje uwagi i robi to w sposób w jaki jest dla niego najłatwiejszy i przynosi rezultaty. Moja najstarsza siostra otrzymywała tę uwagę bo była najzdolniejsza i najpiękniejsza - jak to mówią pierwsze dziecko dostaje najlepsze geny :D natomiast mój brat zwracał na siebie uwagę łobuzując jak to chłopaki mają w zwyczaju. Nie dość, że było trzeba się wybić wśród starszego rodzeństwa to jeszcze wyróżnić się na tle bliźniaczki, co było wielce trudne bo zawsze byłyśmy traktowane jako jedna osoba ("Dziewczynki to, dziewczynki tamto..."). Moja droga uzyskania uwagi od rodziców jak i rodzeństwa polegała więc na byciu idealną córką, idealną siostrą i idealną bliźniaczką - istny diaboliczny trójkąt perfekcjonizmu. A jak zrodził się perfekcjonizm u Ciebie?
Obraz

Dlaczego postanowiłam iść na ring z perfekcjonizmem? Bo potrafi zrujnować życie, podłamuje, niszczy pewność siebie, a czasem irytuje nawet innych. Bycie perfekcjonistką czasem stopuje i nie pozwala iść dalej, ale czasem działa jak bodziec do dalszej pracy. Jedynie równowaga i odpowiednie dawkowanie może być pożyteczne. 

Gotowy zestaw ćwiczeń
1) Wprowadzenie do tematu - "Czym jest perfekcjonizm"
​

Podziel uczniów na grupy 3-4 osobowe. Każdej grupie rozdaj po jednej małej karteczce (przetłumaczone słowo "perfekcjonizm" na inny język obcy) i jednej dużej (chmura wyrazowa składająca się ze słów tworzących pojęcie perfekcjonizmu: "postawa człowieka, która stawia dokładność wykonywanych czynności na najwyższym miejscu") - do pobrania obok. Poproś uczniów aby z rozsypanych wyrazów utworzyli definicję. Uprzedź uczniów, że każde słowo jest użyte tylko raz. Po utworzeniu definicji poproś ich aby zastanowili się nad tym jaki jest temat dzisiejszych zajęć. 
Obraz
perfekcjonizm.pdf
File Size: 2947 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

2) Ołówki, kredki KREATYWNE
​

Do tego zadania potrzebujesz zestawu kreatywnego, czyli naklejki, 
pomponików, oczu itp. oraz oczywiście ołówka lub kredki dla każdego ucznia (mogą wykorzystać swoje). Poproś uczniów o stworzenie kredki perfekcyjnej. Niech się zastanowią jaka powinna być? Następnie uczniowie prezentują swoje prace. 
​
Obraz
Zdjęcie własne
Na koniec zapytaj uczniów, na ile ich kredki są praktyczne w użyciu. Czy te ozdoby nie przeszkadzają w pisaniu, rysowaniu? Czy ozdoby ich nie kują? Czy nie kleją się do palców?

Następnie wytłumacz im, że podobnie dzieje się gdy staramy się być zbyt perfekcyjni. Tak jak wszelkie ozdoby uniemożliwiają nam pisanie lub malowanie, tak zbytni perfekcjonizm przeszkadza w życiu - zamiast skupić się na satysfakcji i radości z pewnych rzeczy, które robimy nasza uwaga wędruje do tego czy na pewno wszystko jest perfekcyjnie wykonane, czy nikt nie znajdzie jakiejś wady, czy mogę coś zrobić lepiej... gubi się przez to nasza radość z życia. Tak jak odrobina dekoracji ozdabia nam ołówek i pozwala bardziej się cieszyć gdy go używamy przy codziennych rzeczach, tak odrobina perfekcjonizmu w życiu pozwala osiągnąć więcej i jednocześnie cieszyć się z włożonego wysiłku w osiąganie sukcesu. 

Obecnie jest wielka nagonka za ocenami, płacz przy 4 lub nawet 5. Ćwiczenie to będzie idealne przy zobrazowania zdrowego podejścia do ocen. Ołówek nie ważne czy ozdobiony, czy nie, nie ważne czy nowy czy już stary lub zniszczony, nie ważne czy długi czy krótki... najważniejszy jest jego cel - pisanie i rysowanie. Każdy z tych ołówków spełnia swoje zadanie. Także każda pozytywna ocena zalicza dany materiał w szkole. Nie skupiajmy się na tym aby zawsze było perfekcyjnie i idealnie, bo to nie możliwe a w dodatku niezdrowe dla psychiki dziecka a nawet dorosłego. Cieszmy się z małych i dużych sukcesów, nie doszukujmy się problemów i złych rzeczy, a z porażek wyciągajmy wnioski.
​


3) Balonowe uderzenie
To ćwiczenie uczniowie mogą wykonać w parach lub samodzielnie. Przy pracy w parach jeden uczeń trzyma balon zaczepiony na nitce, a przy pracy samodzielnej balony zawieszamy na suficie, ewentualnie przy wysokich ławkach pod nimi i wówczas zadanie uczniowie wykonują na siedząco. Jeśli macie balony z helem, wówczas można je zaczepić do krzesła (jak na obrazku obok). 

Obraz
Na balonie zapisujemy wielkimi literami słowo "PERFEKCJONIZM" a wokół niego emocje oraz negatywne skutki związane z perfekcjonizmem. Powiedz uczniom, że stajecie teraz do walki z tą cechą. Podczas każdego uderzenia w balon uczeń powinien powiedzieć wyrażenia typu:
- "dobrze jest jeśli czasem nie zrobię czegoś na 100%"
- "mogę popełniać błędy"
- "na błędach się uczę"
- "czasem trzeba sobie odpuścić"
- "bycie 100%-owym perfekcjonistą męczy"
i inne tego rodzaju. Możesz poprosić uczniów o dopisanie więcej takich sformułowań.
​


4) Podsumowanie zajęć

Rozdaj każdemu uczniowi obrazek rękawic bokserskich. Powiedz im, że teraz rzucamy rękawice perfekcjonizmowi, czyli stajemy z nim do walki. Następnie poproś uczniów o informację zwrotną na temat zajęć: jak się czuli podczas zajęć, czy im się podobały, czy coś sprawiło im trudność itp. a swoje odpowiedzi niech zapiszą z tyłu tych karteczek. Na stole postaw pudełko, powiedz uczniom że to symbol ringu i tu rzucamy swoje rękawice. Uczniowie jeśli chcą mogą przeczytać swoje karteczki zanim je wrzucą do pudełka.

Obraz
rękawice_bokserskie.pdf
File Size: 262 kb
File Type: pdf
Pobierz plik


Mam nadzieję, że zarówno Tobie jak i twoim uczniom lub dziecku spodoba się te metaforyczne zrozumienie perfekcjonizmu i tego, jak ważny jest balans jego w życiu. Dobrze mieć cele i do nich dążyć, ale bycie perfekcyjnym we wszystkim nie jest ważna ani dla otoczenia ani dla nas samych. Liczy się nasza osobowość i radość z życia, którą możemy się dzielić z innymi. A czy Ty jesteś perfekcjonistą? Zastanów się jak i kiedy pojawiła się ta cecha u Ciebie i czy przejęła na nad Tobą tyle władzy, że pora go wyzwać do walki!

0 Comments

Lepsza komunikacja poprzez gry i zabawy

9/16/2019

0 Comments

 
Pracując z dziećmi jak i młodzieżą zauważyłam, że jest dla nich trudne rozmawianie na temat np.: zdjęcia, wyjaśnienia jakiegoś cytatu etc. Nie dzieje się tak z powodu braku słownictwa (uczę angielskiego z wykorzystaniem arteterapii), lecz raczej braku umiejętności kreatywnej rozmowy i wychodzenie poza szablony. Uczniowie myślą w kategoriach wbicia się w klucz, przez co gubi się gdzieś ich własna opinia i głębsze spojrzenie na wiele spraw. Cała ta sytuacja zmotywowała mnie do stworzenia gry mającej na celu ćwiczenie komunikacji, jej usprawnienie ale również pozytywne myślenie oraz rozwijanie pewności siebie. 

Komunikację należy ćwiczyć wszędzie, dlatego też ta gra przyda się zarówno w domu jak i w szkole na godzinie wychowawczej, ale również na zajęciach językowych. Osobiście uwielbiam rozmawiać na różne tematy, zwłaszcza abstrakcyjne, gdzie mogę pobawić się wyobraźnią i stworzyć różne historie :D Ma na to wpływ oczywiście moje dzieciństwo. Mama zawsze uczyła nas (mnie i trójkę mego rodzeństwa) ze sobą rozmawiać, często mieliśmy wspólne chwile kiedy mogliśmy o wszystkim porozmawiać. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i rozmowy, które pomagają spojrzeć na świat inaczej i rozwiązać nie jeden problem.​

​Aby ćwiczyć umiejętność komunikacji i wyjście poza schematy i klucze odpowiedzi stworzyłam grę, gdzie każda odpowiedź jest poprawna. Nie ma odpowiedzi złych czy błędnych. Każde spojrzenie, każdy pomysł jest dobry bo rodzi pewne skojarzenia i wydobywa nasze cechy charakteru i punkt widzenia na świat (chociaż czasem odbywa się to nieświadomie). 

Do gry stworzyłam planszę, która jest uniwersalna, abyście mogli ją użyć ucząc języka obcego. Jeśli ją wydrukujecie i zalaminujecie wówczas można również dodać jakieś własne pola. Do gry oczywiście potrzeba jest kostka jak i pionki oraz wydrukowane karty (do pobrania obok). 
Obraz
Grę pobierz TUTAJ
Obraz

​W pliku znajdują się dwa typy kart ze zdjęciami. Jedne mają gotowe pytania, wówczas uczeń może wybrać sobie pytanie, na które chce odpowiedzieć. Drugi rodzaj kart to zdjęcia bez pytań a z pustym polem. Służy ono do wpisania 3-5 słów, które kojarzą mu się z obrazkiem. Następnie opisanie tego zdjęcia ale już bez użycia zapisanych słów. 
Zostały jeszcze karty ze zdaniami niedokończonymi, po które sięgamy stojąc na polu z wielokropkiem. Wówczas uczeń ma za zadanie dokończyć zdanie. Te karty mają na celu pomóc uczniom w dostrzeżeniu dobrych stron życia ale również i siebie. 

Inną formą pracy nad komunikacją, poznaniem siebie i celebrowanie miłych chwil oraz rzeczy dziejących się wokół nas jest stworzenie co tydzień lub co miesiąc karty z rzeczami, które w minionym czasie sprawiły że byliśmy lub nadal jesteśmy szczęśliwi (propozycja wykonanej pracy obok na zdjęciu, źródło: Instagram, profil: biglifejournal).

Po wykonaniu takiej pracy wszyscy razem siadamy i opowiadamy historię związaną z danym obrazkiem. Możemy też poprosić innych aby spróbowali zgadnąć jaka historia się kryje za tym obrazkiem ;)  
Obraz

​Na zakończenie powiem, że komunikacja w naszym życiu jest bardzo ważna i powinniśmy wspomóc nasze dzieci jak i naszych uczniów do rozwijania tej umiejętności. A jak powiedział Brian Tracy: 
„Komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć. To jak jazda na rowerze czy pisanie na maszynie. Jeśli tylko nad nią popracujesz, możesz bardzo szybko poprawić jakość każdej części swojego życia”.
0 Comments

Nękaniu powiedz "NIE!"

9/5/2019

0 Comments

 
Obraz
Nękanie to nie tylko dobry temat do poruszenia na zajęciach wychowawczych, ale również w domu oraz na zajęciach językowych przy tematyce "człowiek". Niestety, mimo licznych akcji, programów, projektów itp. temat ten jest ciągle aktualny. W tamtym roku szkolnym poruszałam go w jednym z wpisów, ale robię to po raz kolejny aby ciągle z nim walczyć i w końcu ostatecznie powiedzieć nękaniu "NIE!"
Inspiracją do tego scenariusza zajęć jest film dobrze nam wszystkim znanego Nicka Vujivcic (a jeśli go nie znasz to czas najwyższy na wasze spotkanie). Film jest w języku angielskim dlatego też nadaje się na zajęcia z j. ang., ale również ma polskie napisy więc spokojnie można również ten temat zrealizować na zajęciach wychowawczych lub z własnym dzieckiem w domu. Przed obejrzeniem filmu zapytaj uczniów co to znaczy według nich "być twardym"? Jak wygląda taka osoba? Jaką jest osobą? Poproś uczniów aby pracując w grupach 3-4 osobowych za pomocą karykatury zobrazowali swoje odpowiedzi. Każda grupa przedstawia swój obraz i opowiada o tej postaci.
​

Następnie powiedz uczniom, że obejrzą za chwilę filmik, w którym będzie przemawiała taka osoba. Poproś uczniów aby w trakcie oglądania tego filmiku, zastanowili się jeszcze raz nad tymi pytaniami i swoimi odpowiedziami. Po obejrzeniu filmu zapytaj uczniów: Co to znaczy być "twardym"? Czy Nick jest postrzegany przez uczniów jako taka osoba i dlaczego?
Obraz
Kolejnym etapem jest stworzenie lustra - inspiracją do tego ćwiczenia jest zdjęcie (obok), które znalazłam na facebooku. Do wykonania tego zadania uczniowie potrzebują dowolnej wielkościowo i formatem ramki oraz farby do jej pokolorowania i ewentualnie inne dodatki jakie uczniowie lubią. Poproś ich o kupienie najtańszej w sklepie lub przyniesienie niepotrzebnej ramki z domu. Ponieważ lustra są drogie proponuję zastąpić je okleiną lustro (folia samoprzylepna) dostępne już w cenie 12 zł ;)
Nożykiem introligatorskim uczniowie (sami lub przy twojej pomocy) wycinają potrzebny kształt lustra do swojej ramki. 

Mając lustra w ramkach i zanim uczniowie te ramki udekorują poproś ich aby zastanowili się nad przykładami nękania, o których mówił Nick. Poproś ich aby wypisali wszelkie komentarze, które mogą paść ze strony agresora i zapisali je na kartce. 
​
Następnie, patrząc się w lustro wypowiedzieli wszystkie te słowa. Zapytaj uczniów jak czuli się w roli agresora. Jak odbierali swoje własne teksty? W swoim filmie Nick mówił, że należy stawić czoła agresorowi, mówiąc mu, że mu się wybacza i żeby tak więcej nie czynił. Poproś uczniów aby powiedzieli to sobie patrząc w lustro. Teraz ja jako agresor ulegnie zmianie - pora na dekorowanie ramek. Uczniowie również mogą to zrobić za pomocą decoupage (dla niewtajemniczonych info tutaj). Gdy ramki są gotowe poproś uczniów aby tym razem spojrzeli na siebie jeszcze raz ale tym razem powiedzieli o sobie coś miłego, za co siebie lubią, jakimi osobami są lub chcą się stać. Następnie zawieście swoje ramki na jednej ze ścian (przykład na zdjęciu powyżej). Możesz również z uczniami stworzyć jakiś napis ozdobny, który również będzie waszym mottem lub przesłaniem na ten rok szkolny. 

Zadanie kolejne jest inspiracją pięknej dekoracji szkolnej stworzonej przez Elżbietę Łuczków (zdjęcie obok). Docelowo będziemy chcieli stworzyć właśnie takie skrzydła. W jaki sposób? Każdy uczeń ma za zadanie stworzyć wielkie pióro. Może być wykonane na zwykłym arkuszu papieru (brystol) lub z kartonowego pudełka pomalowanego na biało. Z tyłu skrzydła uczniowie zapisują cechy charakteru osoby z jaką chcieliby chodzić razem do szkoły i przyjaźnić się. Pióra możecie przykleić na ścianę za pomocą taśmy dwustronnej lub położyć na podłodze tworząc efekt skrzydeł. 
Obraz

Jeśli układacie pióra na podłodze, wówczas uczeń kładzie się między tymi skrzydłami, a jedna osoba (najlepiej nauczyciel) stoi na ławce i robi zdjęcie z góry. Każdy uczeń powinien mieć zrobione swoje zdjęcie z takimi skrzydłami. Zaproponuj uczniom aby wstawili je sobie na wyświetlaczach w swoich telefonach aby pamiętali o tych zajęciach oraz o tym jakimi osobami chcą być i z jakimi się przyjaźnić. Zdjęcia te również możesz później zawiesić w ramkach, które uczniowie zawiesili w poprzednim ćwiczeniu lub rozdać im na zakończenie roku. 

​Mam nadzieję, że podoba Ci się ta forma walki z nękaniem. Poprzedni wpis w tym temacie skupiał się bardziej na negatywnych skutkach tego czynu, dlatego tym razem wolałam przedstawić to w bardziej pozytywnej formie i pokazać efekcie końcowym tej walki ;) 
0 Comments

    Archiwa

    Luty 2024
    Grudzień 2023
    Listopad 2023
    Wrzesień 2023
    Lipiec 2023
    Grudzień 2022
    Październik 2022
    Wrzesień 2022
    Lipiec 2022
    Czerwiec 2022
    Maj 2022
    Październik 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Luty 2021
    Październik 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog
  • Webinaria
    • Kwadrans Arte - 3 edycja
    • Kwadrans z Gościem
    • Kwadrans Arte - edycja 1 i 2
  • SKLEP
    • Kursy, szkolenia >
      • Arteterapia cyfrowa
      • Arteterapia w edukacji
    • E-book
    • Książka
  • publikacje
  • Kongres OtwARTE
  • Opinie
  • O mnie
  • Kontakt
  • podziękowanie - cyfrowa arteterapia
  • WSPÓŁPRACA