Każdy z nas czegoś pragnie i o czymś marzy. Nie raz robimy to skromnie i nie pewnie ponieważ boimy się, że one się nie spełnią. Czasem marzymy głośno i otwarcie wierząc, że dostaniemy od życia to co chcemy. Jednakże jedynym sposobem realizacji swoich marzeń jest DZIAŁANIE, dlatego też chcę Cię zachęcić do stworzenia własnego drzewa marzeń. Każdy członek twojej rodziny może stworzyć takie drzewo, ale też możecie stworzyć jedno wielkie wspólne drzewo marzeń i zawiesić je w ramce w salonie aby przypominało wam o tym czego pragniecie i o tym, że należy robić nawet małe kroki w kierunku tych marzeń bo nic samo do nas nie przyjdzie. Poza tym, dobrze jest też być świadomym tego czego sami pragniemy i czego pragną nasi najbliżsi, a później wspaniale będzie celebrować spełnione marzenia.
Marzenia zatem możemy podzielić na różne sposoby i odznaczyć je tym samym na naszym drzewie wpisując je w różne liście. Tutaj akurat użyłam 3 różnych typów i już mówię jak można je podzielić: a) marzenia: małe, duże i wielkie b) marzenia związane z: rodziną, pracą/szkołą (rozwój osobisty), odpoczynek (relaks) c) marzenia poszczególnego członka rodziny: mamy, taty, dziecka takich podziałów może być o wiele więcej, wszystko zależy jak na to spojrzysz. Mając już liście (wydrukowane, narysowane lub zrobione jakąkolwiek formą plastyczną) należy wziąć je i zapisać pierwsze marzenia wraz z dzisiejszą datą. Zapisane liście przyklejamy do gałęzi drzew. KROK 4 Marzenia, które udało Ci się zrealizować należy celebrować. Zacznij od zrobienia i przyklejenia kwiatka na danym liściu ze spełnionym marzeniem. To będzie znak dla Ciebie, że działasz, rozwijasz się i spełniasz swoje marzenia. Później z rodziną zastanówcie się jak możecie wspólnie uświęcić ten sukces. "Drzewo Marzeń" jest tylko propozycją do wykonania, mająca na celu budowanie: - swojej wiary w siebie, - otwartości na potrzeby swoje i innych, - mówienia o tym co dla nas ważne. Można jednak ten pomysł drzewa wykorzystać również w szkole na godzinie wychowawczej z celami jakie chcemy osiągnąć z uczniami w danym roku szkolnym. Co więcej można go stosować nawet na każdym przedmiocie szkolnym jako zagadnienia tematyczne do sprawdzianów i zaliczone testy przez całą klasę nagrodzić kwiatkiem (w zależności od tego jak dobrze materiał został opracowany można przykleić większy lub mniejszy kwiat - informacja zwrotna dla nas nauczycieli co warto powtórzyć jak zostaną dodatkowe godziny na koniec roku szkolnego). Mam nadzieję, że podoba Ci się mój pomysł na wykorzystanie takiego drzewa. Mając wyznaczone cele i marzenia łatwiej jest nam je spełnić, uczymy przy tym nasze dzieci i uczniów dążenia do ich spełnienia i nie poddawania się mimo przeciwności losów, ponieważ pracując wspólnie jako zespół (czy to jako rodzina, czy jako klasa) uczymy się dbania o nasze potrzeby, empatii, współpracy a później radości ze wspólnego świętowania zwycięstwa.
0 Comments
Aby poznać tę stronę obejrzyj poniższy filmik: Do czego możesz wykorzystać takie koło ze zdjęciami?
- wylosuj ucznia (do odpowiedzi, do połączenia w pary itp.) - opisz wylosowany obrazek - nazwij przedmiot/zwierzę/pogodę itp. (z obrazka) w języku obcym, którego uczysz - wylosuj obrazek przedstawiający jakiś przedmiot lub ubranie - opisz go używając jak najwięcej przymiotników i ustawiając je w odpowiedniej kolejności - stwórz śmieszny tekst, hasło reklamowe do wylosowanego obrazka - emocje - opowiedz historię kiedy się ostatnio tak czułeś Pomysłów może być oczywiście o wiele więcej, wszystko zależy od poziomu ucznia i jego gotowości do pracy ;)
A o to kilka inspirujących utworów idealnych do pracy i wykorzystania w muzykoterapii:
Nadal nie wiesz jak się do tego zabrać? Dzień 1 - wybierz jedną z powyższych utworów. Zastanów się o czym on jest i narysuj to. Dzień 2 - włącz ten sam utwór, zamknij się w pokoju, załóż wygodne ubranie i zacznij poruszać się do muzyki. Spróbuj za pomocą swoich ruchów i gestów opowiedzieć historię, którą została zobrazowana na twoim obrazie. Dzień 3 - posłuchaj tego samego utworu i spróbuj wymyślić do niego tekst. O czym by to było? Możesz zapisać to w formie wiersza. Dzień 4 - zastanów się co łączy Ciebie z tym utworem? Dlaczego wybrałeś właśnie ten a nie inny z pozostałych propozycji? Co on mówi o Tobie? Taką pracę z muzyką możesz wykonać również wspólnie z rodziną. Wspólne wygłupy przy muzyce i improwizacja pozwoli wam uwolnić energię ale też i lepiej poznać siebie na wzajem. Każdy z nas słuchając tego samego utworu może na niego zareagować inaczej - nostalgią, zadumą, radością, płaczem itp. Ważne aby potem porozmawiać co czuliście podczas improwizacji ruchowej i przede wszystkim zaakceptować to że możemy czuć się inaczej, na swój własny sposób. Taka otwartość pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz pozwala na większą ekspresję siebie a tym samym lepsze poznanie samego siebie. Nic tak nie rozwija kreatywności, uczy cierpliwości, pobudza koncentrację oraz spostrzegawczość a przy tym może być świetną rodzinną zabawą jak tworzenie własnych i spersonalizowanych puzzli. Jak to zrobić? Potrzebujesz komórki, aplikacji Banuba, drukarki, kleju oraz papieru ozdobnego. Następnie za pomocą nożyczek rozcinamy zdjęcie na mniejsze kawałki. W zależności od wieku dziecka ilość tych kawałków będzie się od siebie różniła. Z czasem gdy układanie tych puzzli stanie się za łatwe, wówczas możecie te puzzle przeciąć na pół aby tych kawałków było jeszcze więcej.
- zamiast ukryć puzzli, trzeba je wykupić jakiś zadaniem, np.: zaśpiewanie piosenki, zrobienie pajacyków, posprzątanie zabawek, powiedzenie wierszyka itp. To tylko kilka przykładów na urozmaicenie układania puzzli. Pamiętajcie, że też możecie użyć je do bardziej kreatywnych zadań, np.: ułożenie dziwnej postaci (pomieszajcie różne puzzle ze sobą, poprzestawiajcie oczy i buzię, itp.). Dzięki takiemu kreatywnemu podejściu dziecko uczy się pewności siebie oraz umiejętności śmiania się z siebie (przy mieszaniu części ciała). Dodatkowo każda chwila spędzona z dzieckiem, jest czasem bezcennym dla całej rodziny. Warto wykorzystać ten czas zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym. Także udanej zabawy i przyjemnego budowania więzi rodzinnych!
|
Archiwa
Luty 2024
Kategorie
|